top of page
Search

Fotoraamat vs fotoalbum

Updated: Apr 14, 2023

Kiires elutempos on väga tavaline, et pildid kuhjuvad arvuti kõvakettale ja neid ei jõua välja printida. Või kui isegi välja prinditakse, on ju veel vaja album osta ja pildid albumisse panna. Kas ja kuidas õnnestuks seda tööd endal vähendada ja mis võimalused selleks on?


Fotoalbum


Fotoalbumid on minu hinnangul pisut oma aja ära elanud. Kui majapidamises ikka aastas palju pilte tehakse, ei õnnestu minu arvates kuidagi isegi 300 fotoga albumisse pilte ära mahutada. Ja me kõik teame ilmselt kui raske on 300 fotoga album, kui palju see ruumi võtab riiulis ja kui tüütu on pilte kiletaskutesse toppida, sedeleid käsitsi kirjutada ja neid siis omakorda taskutesse toppida. Lisaks lähevad minu kogemuste põhjal need fotoalbumid ka suhteliselt lihtsalt ja kiiresti katki - lehed tulevad välja ja neid parandada ei saa enam kuidagi.


Minul isiklikult jäid mitmed aastad pildid just seetõttu albumitesse panemata, et mu pastakaga kirjutatav käekiri ei ole lihtsalt ilus. Lisaks oli üsna tüütu see, et tekstiga pabereid kiletaskusse toppides läksid need tihtipeale kortsu ja nägid lihtsalt õnnetud ja koledad välja. Nii need pildid said küll välja prinditud, aga ootasid oma saatust ja albumisse panemist aastaid sahtlis olevas karbikeses. Loomulikult tähendab see seda, et pildid on läinud segamini, ei ole enam sündmuste mõttes järjest ja seega on neid tüütu ka vaadata. Mõte nende korda seadmisest aga isegi ei ole hetkel atraktiivne teades milline töö see on - võtta arvutis kaust piltidega lahti, sorteerida kuupäeva järgi ja siis paberfotod sorteerida omakorda sündmuste järgi ja siis sündmuse siseselt ajaliselt. Uuuuh... ma tean - mõni ütleb, et aga jäta sorteerimata, pane lihtsalt albumisse.. aga siis ma ei saaks ka neid albumeid enam vaadata, sest ma lihtsalt päriselt niimoodi ei suuda :D


Fotoraamat


Lõpuks avastasin praegu juba päris palju populaarsust kogunud fotoraamatu võimaluse.

Esimesed fotoraamatud tegin vist 2017 aastal ja kasutasin ühte Eesti fotoraamatute platvormi, mille sai mugavalt arvutisse laadida ning seejärel pilte selles programmis raamatuks koostada. Kahjuks oli programm oma aja ära elanud ja teenusepakkuja otsustas seda enam mitte uuendada ning viia kogu töö veebi. Mõnes mõttes tore, ainuke "viga" minu jaoks selle juures oli see, et ühte raamatut tegin ma tavaliselt mitme kuu vältel - võtsin lahti, tegin mõned lehed, jätsin pooleli ja siis nokitsesin seda edasi teha, mõnikord mitu kuud hiljem. Online versioonis aga projekti nii kaua ei säilitatud ning lisaks oli vähemalt minu jaoks fotode üleslaadimine aeglane ja muutis ka programmi veebis väga aeglaseks.

Otsustasin prooviga väiksemas formaadis fotodega ning fotoraamatu online versioon ei andnud mingeid veateateid, et pildid oleks just kui liiga väikese resolutsiooniga. Sain raamatu kätte ja olin tohutult kurb - fotod olid jäänud ruudulised. Kui kirja saatsin ja muret kurtsin, sain vastuseks, et osade inimeste jaoks on see trükk ruuduline, teiste jaoks jälle väga hea ja nii ongi... See kahjuks jäi minu viimaseks tellimuseks sellelt teenusepakkujalt ja mitusada eurot maksnud raamat lendas prügikasti.


Otsisin uusi võimalusi ja leidsin enda jaoks väga mugava variandi. Nimelt Adobe Lightroomil on raamatu plugin kus saab kohe Lightroomis pildid raamatuks koostada ja otse teenusepakkujale saata. Raamatud on suuremad, kvaliteet on parem kui Eesti pakkujal ja kasutus on minu jaoks ääretult mugav. Saangi jätta Lightroomi kataloogi pildid ja teha raamatut edasi täpselt siis kui mul on selleks tuju ja aeg - on see siis kuu või kolm kuud hiljem projekti alustamisest (mainin ära siinkohal, et need on mu isiklikud projektid, mis nii kaua on aega võtnud). Ja kui raamat on lõpuks valmis, saadan selle mugavalt ära ja paari nädala pärast on mul FedEx kuller pakiga ukse taga! Ülimugav!


Fotoraamatu koostamine


Fotoraamatusse olen mahutanud lausa 1500 fotot ja kuigi raamatu formaat on suurem ja lehekülgi rohkem kui albumil, on raamat siiski kergem ja paremini vaadatav minu hinnangul.


Siiski - fotoraamatu tegemine nõuab päris korralikku eeltööd.

  • Valida välja sobivad pildid

  • Valida teenusepakkuja, kes raamatu prindib

  • Valida raamatu suurus

  • Valida paber, millele trükk tehakse

  • Teha kujundus ja kirjutada tekstid.

Tean neid, kellele selline nokitsemine väga meeldib ja teevad neid fotoraamatuid rõõmuga. Ja samas on ka neid, kellele selline tegemine üldse ei meeldi või siis lihtsalt ei ole selleks aega. Viimane on minu meelest kõige suurem probleem enamikele, kellega sellel teemal rääkinud olen. Tihtipeale kuulen klientidelt tagasisidet, et oh, oi, me just printisime eelmise aasta peresessiooni pildid alles välja või et pole üldse jõudnud veel printimisega tegeled. Mida kauem pildid kogunevad, seda suuremaks see "amps" raamatu tegemiseks või albumiks prinditavate piltide hulk läheb. Aga kuskilt võiks ju algust teha? Ja kui aega ei ole, kuid ometi tahaks pildid albumisse või veel parem, raamatusse saada, mis siis saab?

Pakun fotoraamatu koostamist teenusena


Täna, kui olen valmistanud üle 25 fotoraamatu nii isiklikuks tarbeks kui ka erinevatele klientidele sünnipäevadest ja lihtsalt fotosessioonidest, saan aidata neid, kes mingil põhjusel ise ei oska/ei viitsi/ei taha/ei jõua seda ise teha.

Minu jaoks kõige lihtsam variant on muidugi see, kui koostan enda tehtud pildistamisest teile raamatu. Näiteks eriti tore variant on kutsuda mind lapse sünnipäeva pildistama mängutuppa ja koos digifailidega saadan teile üle vaatamiseks ka PDF kujul raamatu. Kui kujundus ja valitud pildid sobivad, lähebki raamat trükki ja saadan selle teile kohe, kui olen kätte saanud, pakiautomaati.

Raamatu võib valida kas väikeses (18x18), keskmises (25x20) või suures suuruses (33x28cm). Raamatu trükkimise hind kujuneb vastavalt formaadile ja lehtede arvule, minimaalselt alates 50 EUR/raamat + minu teenustasu alates 50 EUR raamat (mida rohkem pilte ja pikem töö, seda suuremaks kujuneb lõplik hind).


Näiteks üks vahva reisimeenutus raamatu kujul:


Kui tunned, et just see võimalus ongi sul puudu olnud, et mitte tunda end süüdi kuhjuvate piltide hunnikute ees, mis vaid kõvakettal on ja printimisse pole jõudnud, siis võta minuga ühendust. Korralikult organiseeritud pere fotoraamatud aastate lõikes, meenutused sünnipäevadest, lõpetamistest, pulmadest, reisidest (minu jaoks väga olulised) ja muudest olulistest sündmustest, on riiulis ilus vaadata. Lisaks kinnitavad need raamatud väikeste laste jaoks olulisi pere koosveedetud hetki ja mälestusi. Seejuures lehitsevad nad raamatuid, mitte ei ole ninapidi ekraanis, kus nad nii kui nii liiga pikalt aega tihtipeale veedavad.

Kõvakettal ja arvutil on oma eluiga. Me ei tea kunagi, millal võib käia krõks ja ehk on su imelised hetked alatiseks kadunud. Raamatud jäävad ja kunagi lehitsevad neid sinu lapselapselapsed ja on tänulikud, et oled võtnud selle aja ja mälestused välja trükkinud :)


Leian võimaluse sind aidata :) Kirjuta mulle! :)

28 views0 comments

Kommentare


bottom of page